چاپ صنعتی

چاپ صنعتی

تقریبا نیاز تمامی صنایع در حوزه ی چاپ با واژه ی چاپ صنعتی بر طرف می شود . چاپ صنعتی به مجموعه ی کاملی از خدمات چه در حوزه ی چاپ روی کاغذ و چه در حوزه ی چاپ روی قطعات گفته می شود . این دو بخش شامل چاپ لیبلینگ ، چاپ افست و چاپ روی کالاها و گاها حوزه های خدماتی است . در واقع چاپ صنعتی ، تکنیکی است که در کنار قطعات صنعتی هویت قطعه را معرفی و نمایان می کند . البته این تنها وظیفه ی چاپ صنعتی نیست ، هویت بخشیدن با ماموریت زیبایی ، موضوعی است که چاپ صنعتی را برای کسب وکارها و صنایع بیش از پیش پر رنگ و دلچسب می کند . ( برای مثال استفاده از تکنیک چاپ صنعتی روی مجسمه و قطعات ، فقط هویت سازی نیست ، بلکه بخشیدن زیبایی هم جزئی از عملکرد آن است )

چاپ صنعتی به اجزا هویتی قابلیت تفکیک و شناسایی در کنار سایرین می بخشد ، این کامل ترین تعریفی است که می توان از چاپ صنعتی ارائه داد.

چاپ صنعتی

برای مثال لحظاتی را در نظر بگیرید که چاپ صنعتی قرار است در خلق هویت به یک پازل چوبی دست به کار شود ( یعنی چاپ روی اسباب بازی ) ، در این زمان مخاطب این پازل چوبی چه فردی بزرگ باشد ، چه فردی خردسال هویت و زیبایی را در کنار هم نیاز دارد و در تجربه ی درک یک آموزش به او کمک می کند .

در گذشته برای خلق این هویت از لیبل استفاده می کردند ( یعنی چاپ روی کاغذ پشت چسب دار ) ، این لیبل پس از آماده شدن روی قطعه ی چوبی چسبانده می شد ولی اکنون به جای این تکنیک از چاپ مستقیم روی قطعات استفاده می شود . این سبک کار همچنان نوعی از چاپ صنعتی است ، اما تغییر تکنیک ها ، پیشرفت علم و تاکتیک ها باعث شده که ما درک بهتری از چاپ صنعتی داشته باشیم و ازین علم شگفت انگیز راحت تر و با کیفیت تر بهره بگیریم .

جدای از فرآیند انتقال جوهر روی یک شی دیگر که از نظر ما مفهوم چاپ همین است ، امروزه چاپ صنعتی دنیایی بزرگتر و وسیع تر را در بر گرفته است . یکی از انواع چاپ صنعتی که تمرکزش روی خلق یک اثر روی قطعه است لیزر روی قطعات ( حک مستقیم روی قطعات ) است . این نوعی از چاپ صنعتی است که ما در آن از سیستم اتوماسیون ، دستی و تجهیزات استفاده می کنیم . در مقایسه با لیزر که یکی از انواع امروزی و جدید چاپ صنعتی است ، چاپ سیلک اسکرین دستی را می توان به عنوان اولین نوع چاپ صنعتی نام برد . این نوع چاپ ، در ابتدا روی لباس ها و پارچه ها با هدف بهبود کیفی طراحی ها شروع شد . ( پیشنهاد می کنیم اطلاعات مربوط به چاپ سیلک را با فشردن کلمه سیلک اسکرین بخوانید )

چاپ سیلک اسکرین با تمام کمکی که به صنعت گران در حوزه ی چاپ کرد ، نمی توانست تمامی نیاز مخاطبان صنعت چاپ را پوشش دهد این چاپ مناسب بود برای فضاهای وسیع و گسترده و نمی توانست چاپ روی لبه یا وسعت کم را پوشش دهد ، این باعث شد که پس بعد از آن چاپ تامپو پرینت دستی شکل گرفت ( پیشنهاد می کنیم اطلاعات مربوط به چاپ تامپو را با فشردن کلمه ی تامپو پرینت بخوانید )

بعد از مکانیزه کردن چاپ سیلک ، چاپ مکانیزه تامپوپرینت ، هیت ترانسفر ، جت اسکرین ، لیزر co2 ، لیزر یگ ، شرینگ ( نوعی از چاپ افست است که طرح روی لیبل های بی رنگ چاپ می شود و روی شیشه ها و بطری ها به سبکی خاص شرینگ می شود ) ، چاپ فلت بِد ( تکنیکی از چاپ صنعتی با دستگاه های تخصصی ، در این تکنیک قطعات صاف و بدون خمش سطحی با ابعاد میختلف داخل دستگاه های تخت چاپ فلت بد قرار می گیرند ، طرح به کامپیوتر دستگاه داده می شود و مخازن جوهر CMYK به کمک دستگاه به سطح منتقل می شود . این چاپ نسبت به چاپ تامپو پرینت و سیلک اسکرین از دقت و پوشش بالاتری برخوردار است و بخشی از نیازهای چاپ صنعتی را بصورت جوهر افشان پوشش می دهد . ) و ... خلق شد ، ( صنعت چاپ سیلک اسکرین با چاپ تامپو پرینت متفاوت است اما برای خلق طرحی زیبیاتردر بسیاری از صنایع استفاده از هر دو تکنیک به یکدیگر کمک می کنند . )

این روزها تکنیک های خاصی در هر یک از انواع زیر مجموعه های چاپ صنعتی وجود دارد ، تکنیک هایی نظیر چاپ جت اسکرین که بقدری حساس است که می توان از آن در چاپ تاریخ روی پوسته ی تخم مرغ هم حتی استفاده کرد . البته بخش های مختلف صنعت چاپ هم درست مانند تمامی صنایع دیگر به خاطر نیاز بوجود آمدند . برای مثال در روزگاری نه چندان در شرکت های تولید کننده ی تخم مرغ نیاز داشتند که نام برند شان را روی تخم مرغ ها درج کنند ، دستگاه های موجود دقت ، سرعت عمل و ظرافت کافی برای چاپ روی تخم مرغ را نداشتند ، این باعث شده بود که هدر رفت تخم مرغ ها در هنگام چاپ افزایش یابد ، چاپ جت اسکرین با تولدش این مشکل را برطرف کرد ، پد بسیار حساس و نرم دستگاه های جت اسکرین ، سرعت بالای دستگاه و دقت ستودنیه این دستگاه ها باعث شد که چاپ جت اسکرین به سرعت رشد کند و این نیاز پوشش داده شود.

از این موارد که بگذریم ، در کنار این اطلاعات دانستن این مطالب ، گاهی برای خیلی از دوستان این سوال پیش می آید که از لحاظ دسته بندی چاپ صنعتی در ایران ، کدام یک الویت و طرفدار بیشتری دارد و اگر شما بخواهید وارد عرصه صنت چاپ بشوید چه اطلاعاتی مورد نیاز است و در تصمیم گیری ها به شما کمک کند ؟

اول باید بدانیم که نمی توان با قطعیت نظر داد . به فراخور نیاز صنایع در هر برحه ی زمانی یکی از انواع چاپ صنعتی مورد استقبال قرار می گیرد . برای مثال در حال حاضر که صنعت ادکلن سازی در ایران روبه رشد است بازار چاپ روی شیشه و چاپ روی شیشه عطر بسیار داغ است . در صنعت چاپ روی شیشه و چاپ روی شیشه عطر گاها نیاز است چاپ روی شیشه ی استوانه ایه 16 میلی لیتری نازکی انجام شود که برای چاپ باید از سیلک اسکرین استفاده شود ولی در نمونه ای دیگر برای چاپ روی شیشه لاک ناخن بانوان می توان به راحتی از چاپ تامپو پرینت استفاده کرد . این یعنی با توجه به صنعت مورد نظر شما انتخاب ها تغییر می کند . خیلی از دوستان اعتقاد دارند که چاپ سیلک اسکرین بنا به ذات سبک چاپ ، خروجی شفاف تر و باکیفیت تری ارائه می کند و برخی معتقدند با توجه به ظرافت چاپ تامپو ، این اجرا فقط از تامپو بر می آید و بس ولی باید در نظر بگیریم که هزینه ی چاپ سیلک اسکرین به مراتب بسیار بیشتر از تامپو پرینت است و برای مواردی که صرفه ی اقتصادی مطرح است گزینه ی اقتصادی ای به حساب نمی آید .

در تکمیل جمله ی قبل باید بگوییم برای مثال سرعت سیلک اسکرین به نسبت دستگاه تامپو پرینت بسیار پایین تر است پس نیروی اپراتور اجرایی بیشتری برای تولید محصول مورد نیاز است و یا بسیاری از قطعات – مثلا قطعات سه سانتی متری – اصلا توجیه عملیاتی برای سیلک اسکرین ندارند و هزینه ی بسیار بالایی چاپ شان به همراه خواهد داشت و حتما باید از تامپو پرینت استفاده شود ( مثل فلش های کامپیوتری که چاپ تامپو چرینت دقت و سرعت بالاتری دارد )

در مورد خروجی های چاپ سیلک اسکرین و تامپو پرینت هم تجربه ی اپراتور و دستگاه اهمیت بالایی دارد .

امروزه چاپ های ترکیبی – چاپ سیلک اسکرین و تامپو پرینت – به کمک لوازم خانگی می پردازد .

در حال حاضر بیشترین بازار چاپ صنعتی متعلق به چاپ روی شیشه ، چاپ روی شیشه عطر و چاپ روی لوازم آرایشی و بهداشتی است .

تجربه به نشان داده که برای مشتریان چاپ صنعتی معمولا نتیجه مهم ترین بخش ماجراست . این اشتباه گاها اتفاق می افتد که به دلیل دریافت مشاوره ی نادرست توسط سایر همکاران ، کارفرمایان عزیزی که با مرصاد نقش تماس می گیرند اصرار دارند که برای مثال در چاپ روی این قطعه باید از تکنولوژی تامپو پرینت استفاده کنیم و یا سیلک اسکرین مناسب تر است ، اما در حقیقت مناسب ترین با توجه به سطح قطعه ، ابعاد قطعه و شمایل قطعه مشخص می شود .

استفاده از مشاوره ی قبل از چاپ در اینجا اهمیت خودش را نشان می دهد . پیش از اجرا همواره نمونه گیری انجام می شود و این نمونه ها هستند که ما را از نتیجه مطمئن می کنند ، پس باید یه مشاوره ی یک کاردان اطمینان کنید .

  چاپ صنعتی مرصاد نقش

 

اما چاپ صنعتی چیست و چگونه تعریف می شود ؟ در حالت کلی چاپ صنعتی ، شاید در نظر دیگران چاپی نامفهموم و گنگ به نظر برسد، چرا که اکثرا چاپ را فقط و فقط از منظر کاغذ، کتاب، کارتهای ویزیت، بروشورها و مانند اینها نگاه می کنند.

اما فقط با کمی دقت بیشتر به اطرافمان میتوانیم به قطعاتی برسیم که بر روی آنها نوشته های وجود دارد که کاغذی نیستند ، گوشیهای همراه، خودکارهایی که در کیف و جیبمان است، لوازم آریشی همراهمان، نوشته های روی یخچال خانه، کلیدهای داخل خودرو و بسیاری دیگر از اشیاء در این گروه از چاپها قرار می گیرند.

در مرصاد نقش چاپ صنعتی توسط فنونی با نام های چاپ صنعتی تامپوپرینت ، چاپ صنعتی هیت ترانسفر ، چاپ صنعتی سیلک اسکرین انجام میشود که هر فن از جداگانه فنونی دارد که دقت در انجام آنها اگر با سلیقه ی طراح همسو باشد و عنوانی به اسم خلاقیت را به دوش بکشد ، طرحی می آفریند که می تواند همانند یک طرح بی نظیر هنری خریداران را مسخ محصول یا خدمت شما کند و مرصاد نقش در چاپ صنعتی الویت را پسندیده شدن از چشمان مشتری می گذارد. چاپ صنعتی درمرصاد نقش در بخش چاپ صنعتی سیلک اسکرین ، تامپو پرینت و هیت ترانسفر از مشاوره اولیه ، طراحی صنعتی طرح ، بررسی رنگ ها برای اثرگذاری نتیجه بخش روی مخاطب ، دقت بالا و استفاده از کالیته ی وسیع رنگ بهره مند است و این باعث میشود که هنرآفرینی خلاقانه با کیفیت بالای چاپ تلفیق گردد و نتیجه همانی باشد که ذهن مخاطب در طلب و جست و جوی آن است.

چاپ صنعتی مرصاد نقش

 

ناگفته نماند که بخشی از انواع چاپ روی قطعات بهداشتی مثل سرنگ ، شامپو و ... باید پس از انجام داخل کوره هایی استرلیزه قرار گیرند که معمولا برون سپاری نمی گردند. و در صورت نیاز به استفاده از جوهر های گرین فود برای اسباب بازی های کودکان با افتخار امکان انجام چاپ سالم با جوهرهای حوراکی را در مجموعه ی مرصاد نقش داریم .

 مرصاد نقش خدمات خود را در چاپ صنعتی با دسته بندی زیر برای آشنایی شما با چاپ صنعتی به تفکیک ارائه می دهد و هم چنین در صورت تمایل شما به مشاوره رایگان می توانید در ساعات اداری با آقای جمشیدی مدیر بخش طراحی و چاپ تماس بگیرید.

زیر مجموعه ها

تامپو پرینت یا چاپ تامپو

چاپ تامپو پرینت چیست

تامپو پرینت مرصاد نقش

 

 

تامپو پرینت  یا چاپ تامپو یکی از انواع چاپ است که امروزه میان صنعتگران و تبلیغات چیان رونق و رواج گرفته است . در صنعت  ، تامپو پرینت یکی از تکنیکی ترین انواع چاپ صنعتی است که این روزها بسیار به آن توجه می شود . چاپ تامپو شاید نسبت به چاپ سیلک از قدمت کمتری برخوردار باشد، اما به علت پر کاربرد و در دسترس بودن آن سهم بیشتری از چاپ صنعتی را به خود اختصاص داده است. در این مدل چاپ برای انتقال طرح و رنگ بر روی قطعه و سطح مورد نظر از یک استامپ سیلیکونی و کلیشه فولادی استفاده میگردد

طرح و نقش در چاپ تامپو پرینت بعد از پرینت بر روی کلیشه فولادی که قبلا کوتینگ شده، قرارد داده میشود و بعد از یه مراحل ثبوت و سقوط و اسید کاری بر روی کلیشه پیاده میشود. قاعده کلی چه در چاپ دستی و چه چاپ اتومات وCNC یکسان میباشد .

کاربرد این چاپ تامپو پرینت  جهت انتقال طرحهای شارپ و دقت بالا می باشد، لذا اکثرتولید کنندگان قطعات صنعتی کوچک، در دسته های مختلف الکترونیکی، بهداشتی ، آرایشی و ... از این نوع چاپ استفاده مینمایند.

در چاپ تامپو پرینت ، هرچند با پیشرفت صنعت و بالارفتن تجربه، شاهد قرار گرفتن سطوح پهن تر و قطعات بزرگتر در سبد این نوع چاپ می باشیم. از انواع چاپ تامپو پرینت مانند پنلهای اجاق گاز و قطعات داخلی یخچال ....   دامنه استفاده از  چاپ تامپو پرینت به علت سرعت بالاتر و دقت بیشتر ، همچنین تنوع سطوح با قوس و گودی مختلف بیشتر میباشد.

  • نوشت افزار ها مانند خودکار، پاک کن، خطکش ها، قطعات کمک آموزشی
  • لوازم آرایشی و بهداشتی مانند: ظروف پنکیکها، کرم پودرها، ادکلانها، ظروف نگهداری دارو، جعبه های کمکهای اولیه و ...
  • صنایع خودروسازی مانند: شامل قطعا تزئینی و داخل موتور مانند:کلیدهای داخلی خودرو، شمعها، انواع وایرها، روکش خازنها ، پنهای هشدار دهنده
  • صنایع اللکترونیک وکامپیوترکه تقریبا در بسیاری از صنایع بالا هم ریشه دارد، مانند انواع بالاستها، محافظها، کنترلهای تلویزیونی، انواع کلیدها( مانند کلیدهای کیبورد و تلفنهای همراه)، مودمها، کیسها، و...
  • لوازم خانگی مانند پنلهای ماشین لباسشویی، اجاق گاز، یخچال، مایکروفر،شیر آلات و...
  • لوازم داخل منزل مانند انواع بطریها، قوطیهای حبوبات، چاقو...
  • هدایای تبلیغاتی،اسباب بازیها و بسیاری از لوازم دیگر که در اطرافمان موجود میباشد

 

تامپو پرینت مرصاد نقش

وجود پدهای سیلیکونی با گریدهای مختلف، باعث شده تا با تامپو پرینت تقریبا روی بسیاری از سطوح چاپ کرد . همچنین میتوان با بالا و پایین کردن عمق کلیشه ها پوششهای مختلفی از چاپ را تشکیل داد . استفاده از سیستمهای رنگ رسانی باز و بسته و کلیشه های فولادی با ضخامتهای میکرونی و میلیمتری، از دیگر محاسن این چاپ تامپو پرینت میباشد .

دستگاه های تامپو پرینت به علت کم حجم بودن با اقبال بیشتری نسبت به سایر دستگاه ها قرار گرفته اند.

تعداد مقالات:
8
عنوان نویسنده کلیک ها
چاپ روی چوب نوشته شده توسط چاپ صنعتی مرصاد نقش کلیک ها: 411
چاپ روی فلز نوشته شده توسط چاپ صنعتی مرصاد نقش کلیک ها: 477
چاپ روی ابزارآلات صنعتی نوشته شده توسط چاپ صنعتی مرصاد نقش کلیک ها: 369
چاپ روی لوازم خانگی نوشته شده توسط چاپ صنعتی مرصاد نقش کلیک ها: 90
چاپ روی نوشت افزار نوشته شده توسط چاپ صنعتی مرصاد نقش کلیک ها: 488
چاپ روی شیشه نوشته شده توسط مرصاد نقش کلیک ها: 4456
چاپ روی مواد پلیمری نوشته شده توسط مرصاد نقش کلیک ها: 4185

چاپ صنعتی هیت ترانسفر

 چاپ صنعتی هیت ترانسفر به علت دایره وسیع خدمات رسانی در چاپ صنعتی امروزه بسیار پرکاربرد بوده و سهم بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است .

هیت ترانسفر

چاپ روی فلزات

چاپ روی فلزات و قطعات آبکاری شده جزو آن دسته از چاپ های صنعتی است که  عدم دقت در اجرا باعث نارضایتی و عدم اثرگذاری مناسب در مشتریان است

چاپ روی فلزات

چاپ صنعتی سیلک اسکرین

 چاپ صنعتی سیلک اسکرین به علت دایره وسیع خدمات رسانی در چاپ صنعتی امروزه بسیار پرکاربرد بوده و سهم بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است .

سیلک اسکرین

چاپ روی سطوح پلیمری

  مرصاد نقش خدمات خود را در چاپ روی سطوح پلیمری برای آشنایی شما با چاپ صنعتی به تفکیک ارائه می دهد

چاپ سطوح پلیمری

چاپ صنعتی تامپو پرینت

چاپ صنعتی تامپو پرینت به علت دایره وسیع خدمات رسانی در چاپ صنعتی امروزه بسیار پرکاربرد بوده و سهم بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است .

تامپو پرینت

چاپ روی شیشه

مهارت چاپ روی شیشه از جمله بخش هایی است که دقت در اجرای آن باعث خلق یک شاهکار زیبا و داشتن محصولی ناب می شود.

چاپ روی شیشه